Teak

Teak jávský

Rozmery:
20 x 120 mm

Teak barmský

Rozmery:
20 x 125 mm

Terasy sú 4 stranne hobľované s perom a drážkou na priečnej strane, jemne zrazenej zrazením zo všetkých strán

Detail profilu dielcov

Jávsky teak má úzke, svetlo žltohnedé belavé drevo a tmavé zlatohnedé jadrové drevo, ktoré na vzduchu na povrchu tmavne na stredne alebo tmavo hnedé. Jávsky teak má na rozdiel od barmského teaku živšiu štruktúru, širšiu škálu farebnosti a rôznorodejšie štruktúru. Možno ho dobre opracovávať. Pre spájanie je potrebné predvŕtať otvory. Teak sa dobre povrchovo upravuje a ako najvhodnejšie náter odporúčame OSMO terasové špeciálne oleje.

Barmský teak má úzke, svetlo žltohnedé belavé drevo a tmavé zlatohnedé jadrové drevo, ktoré na vzduchu na povrchu tmavne na stredne alebo tmavo hnedé. Barmský teak má prevažne priame vláknění. Teak dá dobre opracovávať. Pre spájanie je potrebné predvŕtať otvory. Drevo teaku je veľmi trvanlivé. Bez ošetrenia teakového dreva zostane terasa bez ujmy avšak jej farba sa časom mení zo žltohnedej na striebrosivou. Teakové drevo má vysoký obsah olejnatých látok, ktoré zamedzujú dostatočnému priľnutie farby. Je preto bezpodmienečne nutné ponechať drevo po pokládke tzn. pred prvou úpravou zvetrať po dobu približne 8 týždňov. Po tejto dobe pre zachovanie pôvodnej farby je vhodné drevo ošetriť a ako najvhodnejšie náter odporúčame OSMO terasové špeciálne oleje.

Starostlivosť o teakové drevo:

  1. v prípade strechou nekrytých terás:
    1 náter jedným z OSMO Špeciálnych olejov na drevo s pigmentovým základom
  2. v prípade strechou krytých terás:
    1 náter jedným z OSMO Špeciálnych olejov na drevo s pigmentovým základom alebo Špeciálny olej bezfarebný na Teak č. 007 popr. 1 náter OSMO Protišmykový terasový olej č. 430 (olej obsahuje hustú organickú prísadu, ktorej protišmykové častice sú rovnomerne rozdelené v nátere. Častice sa spoja pri nánose a po uschnutí zostávajú na povrchu). Obnova náteru nutná podľa potreby 1-2 ročne.

pokládka:
Naše podlahové dosky z teaku jávskeho sú dodávané k pokládke pre pripevnenie skrutkami zo zhora alebo tiež s možnosťou pokládky sa zhora neviditeľným pripojením. Ak je požiadavka pripevnenia bez zhora viditeľných skrutiek, použite EUROTEC terasovú spodnú úchytku alebo EUROTEC T Stick. Sledujte banner “Technické informácie k pokládke” a zistite viac informácií o pokládke s neviditeľným pripojením. Prezrite si videá a správny systém pokládky Vám bude jasný.

použitie:
Teak si rozhodne zasluhuje svoju skvelú povesť, ktorú mu vyniesla jeho pevnosť a trvanlivosť, stabilita v premenlivých atmosférických podmienkach a vynikajúci dekoratívny vzhľad. Široké možnosti využitia zahŕňajú výrobu nábytku, vonkajších terás, stavbu lodných palúb, zábradlí a trupov lodí. Je tiež používaný v prvotriednej stolárčine na dvere, schodiská a obklady, v dokoch a prístavoch na móla a pod. A na záhradný nábytok. Robia sa z neho veľmi atraktívne podlahy. Lúpe sa na výrobu preglejky a krája sa na dekoratívne dyhy.